Rok szkolny 2022-2023
Treść
Zakończenie Roku Szkolnego 2022/2023
W życiu każdego człowieka przychodzi taki moment, że musi zamknąć za sobą jakiś etap życia i rozpocząć nowy. Takim momentem dla naszych drogich ósmoklasistów było dzisiejsze zakończenie roku i pożegnanie ze szkołą, ponieważ to właśnie dziś stali się jej absolwentami.
Szkolny Konkurs Ortograficzny dla klas I - III
31 maja 2023 roku w naszej szkole odbył się Szkolny Konkurs Ortograficzny dla klas I - III. Celem konkursu było szerzenie wśród uczniów nawyków pracy nad poprawnością ortograficzną, motywowanie uczniów do doskonalenia własnych umiejętności ortograficznych, oraz kształtowanie zainteresowań i umiejętności samodzielnej pracy. Wytypowane przez wychowawców kilkuosobowe delegacje, zmagały się z wykonaniem różnorodnych zadań. Uczniowie uzupełniali zdania z lukami, rozwiązywali zagadki, krzyżówki, rebusy.
Konkurs "Wokół małopolskich lasów"
Uczennica klasy III Julia Klóska została laureatką w konkursie plastycznym ,,Wokół małopolskich lasów - myśliwy to najlepszy ekolog". Organizatorem konkursu był Polski Związek Łowiecki, a konkretnie jego Zarząd Okręgowy w Nowym Sączu. Honorowy patronat nad konkursem objął poseł na sejm Edward Siarka sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, pełnomocnik rządu ds. Leśnictwa i Łowiectwa oraz marszałek województwa małopolskiego, Witold Kozłowski.
Wycieczka do Warowni Stara Baśń w Grybowie
W dniu 14 czerwca dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie klasy I i II wraz z wychowawcami i opiekunami pomimo deszczowej pogody wyruszyli do Warowni Stara Baśń w Grybowie. Na miejscu przenieśliśmy się do czasów epoki średniowiecza. Razem z przewodnikiem przemierzaliśmy warownię w poszukiwaniu smoków i innych przygód.
Wycieczka turystyczna klasy 4 i 5 na Cyrlę
Nie od dziś wiadomo, że sport to zdrowie dlatego w poniedziałek 12 czerwca uczniowie klasy 4 i 5 wzięły udział w wycieczce integracyjnej na Cyrlę. Wszyscy dzielnie wstali wcześniej rano i zapakowawszy ze sobą dobre humory wyruszyli wraz z opiekunami autokarem do Rytra.
Dzień Rodziny
1 czerwca z okazji Dnia Dziecka w szkole odbył się festyn rodzinny. Od godzin porannych dzieci z oddziału przedszkolnego i uczniowie klas 1-8 mieli zagwarantowane wiele atrakcji tj. pokaz akcji gaszenia pożaru w wykonaniu druhów z OSP Olszana, pokaz wozu i sprzętu strażackiego, turnieje sportowe dla uczniów klas 4-8, dmuchana zjeżdżalnia, malowanie twarzy, zabawy z chustą animacyjną, zabawy muzyczno-ruchowe, konkursy z nagrodami, słodkie upominki i wiele innych.
Zajęcia WF na siłowni
W dniu 26.05.2023 uczniowie klasy VIII w ramach lekcji wychowania fizycznego oraz projektu "trzymaj formę" udali się na siłownie w Podegrodziu. Podczas zajęć poznali prawidłową technikę oraz zastosowanie ćwiczeń wzmacniających swoje ciało. Mogli dowiedzieć się jakie partie mięśniowe angażują podczas podstawowych ćwiczeń oraz jak ważna jest aktywność fizyczna dla naszego zdrowia oraz dobrego samopoczucia.
Czytam z klasą - lekturki spod chmurki
Klasa III w ostatnim module "Czytam z klasą - lekturki spod chmurki" wybrała lekturę Lukasza Wierzbickiego "Afryka Kazika". Opowiada ona o ciekawych przygodach, które pochodzący z Poznania podróżnik Kazimierz Nowak przeżył podczas swojej wyprawy do Afryki. Niezwykła podróż, pełna radości i trudów, była inspiracją do wielu ciekawych lekcji. Uczniowie po samodzielnym przeczytaniu lektury, sprawdzili swoja wiedzę za pomocą quizów.
Tworzenie kolaży i lepiei według koncepcji Wisławy Szymborskiej
Na jednej z ostatnich godzin wychowawczych - 15 maja 2023 r., uczniowie klasy V po raz drugi wzięli udział w warsztatach w Gminnej Bibliotece Publicznej w Olszanie. Tym razem na wstępie obejrzeli krótki film O Szymborskiej, który przybliżył im postać poetki. Dzieci dowiedziały się, że w twórczości artystycznej Wisławy Szymborskiej można wyodrębnić trzy obszary: pisanie wierszy poważnych, poezji żartobliwej (lepieje, limeryki, moskaliki i altruiki) oraz tworzenie kolaży (wyklejanek).
Hodowla roślin owadożernych
Na ostatnich zajęciach rozwijających biologiczno - przyrodniczych uczniowie przesadzali do większych doniczek sadzonki roślin owadożernych, zakupionych w ramach projektu Grant 3 "Małopolska Tarcza Antykryzysowa- Pakiet Edukacyjny II".
"Kwiaty na rabaty - na ratunek pszczołom" czyli mikroprojekt ekologiczny
Brak przy szkole kwiatów i krzewów kwitnących, które byłyby ozdobą ale i miejscem zwabiania owadów zapylających zmotywował do złożenia wniosku i pozyskania środków finansowych na ten cel. Udało się - Fundacja Horyzont360 przekazała 1000 zł na ten cel.
Sprzątamy dla Sądecczyzny
Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji „Sprzątamy dla Sądecczyzny”, organizowanej przez Fundację HORYZONT360. W ramach akcji został uporządkowany teren wokół szkoły i najbliższej okolicy. Fundacja zapewniła rękawiczki jednorazowe oraz worki. Ponadto młodzież otrzymała po słodkim jabłku i soku. Celem akcji „Sprzątamy dla Sądecczyzny” to zwiększenie zaangażowania placówek oświatowych w ochronę środowiska i kształtowanie postaw proekologicznych.
Potyczki Matematyczne
Dzisiaj po raz kolejny w tym roku szkolnym, mieliśmy okazję gościć klasę ósmą 8 ze Szkoły Podstawowej w Olszance wraz z ich nauczycielem matematyki panią Anią Wilk na Międzyszkolnych Potyczkach Matematycznych. Tym razem uczniowie rozwiązywali w grupach arkusze egzaminacyjne z CKE, dzięki czemu mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę przed czekającym ich prawdziwym egzaminem.
Gminne zawody w piłkę nożną klas IV-VI
W dniu 10.05.2023 na orliku w Podegrodziu odbyły się gminne zawody w piłkę nożną klas IV-VI. W zawodach wzięło udział siedem szkół podstawowych z terenu gminy Podegrodzie, były nimi Szkoła Podstawowa w Podegrodziu, Szkoła Podstawowa w Brzeznej, Szkoła Podstawowa w Długołęce-Świerkli, Szkoła Podstawowa w Stadłach, Szkoła Podstawowa w Gostwicy Szkoła, Podstawowa w Brzeznej-Litacz oraz Szkoła Podstawowa w Olszanie.
Akademia z okazji Uchwalenia Konstytucji 3 Maja
W coroczny kalendarz uroczystości w naszej szkole wpisany jest apel z okazji Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Chcąc przybliżyć uczniom naszej szkoły to ważne wydarzenie z historii kraju, klasa IV i V przygotowała montaż słowno-muzyczny, na którym wykorzystano sprzęt zakupiony w ramach programu Laboratoria Przyszłości. Była to okazja do refleksji nad wydarzeniami sprzed 232 lat, do pielęgnowania patriotyzmu wśród najmłodszych oraz do przeżycia dumy z tego, że jest się Polakiem.
Przegląd Dorobku Artystycznego Placówek Oświatowych
Dzieci z oddziału przedszkolnego, uczniowie klasy V oraz przedstawiciele klasy VI wzięli udział w Przeglądzie Dorobku Artystycznego Placówek Oświatowych z terenu Gminy Podegrodzie, który odbył się w dniach 27-28 kwietnia w Gminnym Ośrodku Kultury w Podegrodziu.
Pokaz z robotyki
We wtorek 18 kwietnia 2023 r. w Podegrodziu w GOK odbył się "Pokaz z robotyki" dla uczniów klas pierwszych z gminy Podegrodzie w ramach projektu Super Szkoły. W tych zajęciach wzięli również udział uczniowie z naszej szkoły.
Dzień Ziemi
26 kwietnia obchodziliśmy bardzo ważny dzień – Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi - tak nazwany przez Zgromadzenie ONZ od 2009 r. Na 1 lekcji uczniowie klasy 8 jako EKOedukatorzy w klasach od 1 do 6 wyświetlali prezentacje tematyczne, a po niej przeprowadzali krótki test. Po wyłonieniu zwycięzców klasowych cała społeczność szkolna spotkała się na apelu wprowadzającym w tematykę świętowania.
V edycja #SprzątamyDlaPolski 2023
Ogólnopolska akcja sprzątania świata Prawie pół miliona osób - tylu uczestników wzięło udział w czterech dotychczasowych edycjach zainicjowanego przez Stowarzyszenie “Dla Polski” przedsięwzięcia. Akcja polega na grupowym, zorganizowanym oczyszczaniu terenów zielonych z niepożądanych śmieci oraz odpadów i już wkrótce doczeka się swojej kontynuacji.
Pasowanie na Czytelnika
24 kwietnia miało miejsce "Pasowanie na Czytelnika". Celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych do wypożyczania książek, korzystania z biblioteki szkolnej oraz systematycznego rozwijania pasji czytelniczych. Większość dzieci już od dawna odwiedza regularnie bibliotekę, ale oficjalne przyjęcie do grona czytelników biblioteki szkolnej następuje w dniu pasowania.