Przejdź do treści
S1_1140_356
S2_1140_356
S3_1140_356
S4_1140_356
Przejdź do stopki

Wycieczka edukacyjna do Krakowa

Treść

W ramach projektu "SUPER SZKOŁY w Gminie Podegrodzie" w dniu 8 kwietnia odbyła się wycieczka edukacyjna do Krakowa. Wzięło w niej udział 30 uczniów z kl. II, III i IV. Zwiedzanie historycznego Krakowa rozpoczęliśmy spacerem przez planty, zobaczyliśmy Kościół Franciszkanów, Okno Papieskie, dzielnicę uniwersytecką  aż doszliśmy do rynku krakowskiego. Poznaliśmy historię Barbakanu, Bramy Floriańskiej, zwiedziliśmy Kościół Mariacki ze słynnym ołtarzem Wita Stwosza. Dzieci  z zaciekawieniem słuchały opowieści pani przewodnik o wieżach Kościoła Mariackiego, o gołębiach na rynku  skąd się wzięły i o tym, kto kryje się pod ich postaciami. Nie zabrakło oczywiście czasu na zakup pamiątek przy Sukiennicach. Niezwykle emocjonujące dla dzieci było karmienie krakowskim gołębi, które widząc ziarna siadały naszym uczniom na dłoniach, ramionach a nawet na głowach.

Ważnym punktem naszej wycieczki  była wizyta  w Muzeum Historycznym w Podziemiach Rynku. Tam  obejrzeliśmy przedstawienie na temat legend krakowskich, zobaczyliśmy jak funkcjonował średniowieczny Rynek w Krakowie. Mogliśmy zobaczyć cmentarzysko z XI w., dawną osadę średniowieczną, narzędzia, monety, ozdoby, naczynia a także wiele odsłoniętych spod ziemi znalezisk. Graliśmy też w gry i wybijaliśmy monety. Zwiedzając szlak turystyczny, nie tylko poznaliśmy historię miasta, ale też poczuliśmy atmosferę średniowiecznego rynku.

Po tej bogatej lekcji historii udaliśmy się na obiad, aby posilić się i nabrać siły do dalszego zwiedzania.  Następnym punktem była wizyta w Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius. Zwiedzając uczniowie poznali dawne przyrządy astronomiczne, królewskie atrybuty, salę obrad profesorów uniwersytetu, bibliotekę oraz skarbiec i pokoje profesorów. Na zakończenie przeszli do Sali reprezentacyjnej, w której obecnie odbywają się ważne uroczystości.

Na koniec wycieczki czekały na nas warsztaty teatralne w Teatrze Groteska jednym z  najstarszych i najbardziej renomowanych scen lalkowych w Polsce. Tutaj uczniowie poznali tajniki aktorskiego świata. Zapoznali się  z pracą reżysera, aktorów, suflera, scenografów, charakteryzatorów, inspicjenta, dowiedzieli się jak  i z czego tworzone są lalki, maski wykorzystywane w spektaklach. Podczas zajęć odbyły się ćwiczenia z zakresu emisji głosu, barwy, głośności, a także ruchu, gestu i mimiki scenicznej. Uczniowie z  teatru wyszli pełni wrażeń i wiadomości dotyczących teatru.

Po całym dniu pełnych wrażeń i zdobytej wiedzy ruszyliśmy w drogę powrotną, zmęczeni ale bardzo zadowoleni.

76862