Wycieczka w Góry Świętokrzyskie
Treść
W dniach 30 września - 1 października klasy VII i VIII (oraz 6 osób z kl. V) brały udział w dwudniowej wycieczce w Góry Świętokrzyskie. Wycieczkę zorganizowało biuro turystyczne Piotr Pawlikowski z Nowego Sącza. Opiekę nad uczniami sprawowali p. Katarzyna Piekara i p. Łukasz Szabla.
Wyjazd nastąpił we czwartek o godz. 7.00. Pogoda nie zapowiadała się dobrze, ale okazało się, że deszcz padał tylko w czasie przejazdów autokarem - w trakcie zwiedzania były przerwy w opadach. Najpierw zwiedzona została Jaskinia "Raj". Wszyscy podziwiali skalne nacieki stalaktytów, stalagmitów i stalagnatów tworzące fantastyczne postacie i formy. Następnie wycieczka wyruszyła do Chęcin. Tam pani przewodnik zapoznała uczestników z historią zamku. Wszyscy podziwiali panoramę okolicy z wież chęcińskiego zamku oraz poznali niektóre średniowieczne i renesansowe narzędzia tortur. Kolejnym etapem był Pałac Biskupów w Kielcach. Przewodnik oprowadził wszystkich po galerii malarstwa polskiego, gdzie mogli poznać dzieła Malczewskiego, Makowskiego, Kotsisa, Cybisa, Boznańskiej i wielu innych. Po zwiedzeniu galerii wycieczka pojechała za Nową Słupię. Tam w miejscowości Rudki zorganizowany został nocleg w pensjonacie "U Jana". Uczestnicy zajmowali 2, 3 i 4 osobowe pokoje posiadające prysznice i toalety. Po zakwaterowaniu wszyscy udali się na przepyszną obiadokolację (zupa pomidorowa z makaronem, frytki z gulaszem drobiowym i sałatkami, lody). Po posiłku część grupy odpoczywała, ale większość brała udział w zabawach na świeżym powietrzu aż do godziny 21. Później życie towarzyskie kwitło w pokojach. Cisza nocna zakończyła pierwszy dzień wycieczki.
Drugiego dnia zjedliśmy kolejny fantastyczny posiłek - śniadanie w formie szwedzkiego stołu: kilka gatunków pieczywa, kilka rodzajów płatków z mlekiem, herbata, jogurty, parówka na ciepło, ser żółty, wędlina, pomidory, ogórki, dżemy. Po opuszczeniu gościnnego pensjonatu wycieczka wyruszyła w Góry Świętokrzyskie. Ponieważ po wcześniejszych opadach powstała mgła, trasa na Łysą Górę była - jak to określili uczniowie - "bardzo klimatyczna". Na szczycie z kolejną panią przewodnik poznaliśmy historię opactwa i ciekawostki z jego wnętrza. Jeden z ojców Oblatów pobłogosławił naszą grupę relikwiami Krzyża Św. Potem w kryptach opactwa oglądaliśmy zmumifikowane szczątki mnichów oraz prawdopodobnie księcia Jeremiego Wiśniowieckiego z XVII w. Potem zwiedzaliśmy jeszcze Muzeum Świętokrzyskie, w którym poznaliśmy historię powstania Gór Świętokrzyskich - najstarszych gór w Polsce oraz najciekawsze okazy fauny i flory tego regionu. Ostatnim punktem wycieczki było oglądanie gołoborzy - charakterystycznych stoków Gór Świętokrzyskich. Przed wyruszeniem w dalszą drogę chętni skorzystali z posiłku.
Wycieczka zakończyła się przyjazdem pod szkołę w Olszanie po godzinie 17, gdzie na uczniów czekali stęsknieni rodzice.
Wszyscy uczestnicy wycieczki podkreślają, że była ona bardzo udana i po smutnym ubiegłym roku pozwolił