Przejdź do treści
S1_1140_356
S2_1140_356
S3_1140_356
S4_1140_356
Przejdź do stopki

Wycieczka do Państwowej Straży Pożarnej

Treść

Dnia 07.05.2024 r. dzieci z oddziału przedszkolnego oraz klasy I-III wraz z opiekunami wybrały się na wycieczkę do Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Sączu. Celem wycieczki było poznanie pracy strażaków, kształtowanie świadomości znaczenia i charakteru pracy strażaka, zapoznanie się z wyposażeniem wozów oraz kształtowanie właściwych zasad zachowania w miejscach publicznych.

Już samo wejście do budynku PSP wzbudziło u dzieci zafascynowanie oraz wielki podziw.  Strażacy zademonstrowali próbny alarm. Pokazali całe wyposażenie garaży: wozy wykorzystywane do akcji ratowniczo- gaśniczych, sprzęt do ratowania życia ludzkiego, sprzęt typowo gaśniczy i do usuwania różnych przeszkód. Kolejnym punktem wycieczki był udział w zajęciach edukacyjnych w sali "Ognik". Pan Strażak wytłumaczył dzieciom jak ustrzec się zatrucia tlenkiem węgla (czadem), jak należy dbać o prawidłową wentylację pomieszczeń, do jakich zagrożeń może doprowadzić niewłaściwe użytkowanie sprzętu domowego oraz jak powinna przebiegać ewakuacja z miejsca objętego pożarem. Ponadto dzieci mogły zobaczyć jak rozprzestrzenia się dym w warunkach pożaru, jak działają czujki dymu oraz tlenku węgla, jak nagrzewają się drzwi, za którymi powstał pożar. Prowadzący przypomniał również jak skutecznie wezwać służby ratownicze czy udzielić pierwszej pomocy.

Poznanie tego jakże ważnego i odpowiedzialnego zawodu na długo pozostanie w pamięci naszych uczniów. Być może marzenia dzieci się spełnią i to właśnie one za kilka lat zagoszczą w strażackich szeregach.
Po spotkaniu ze strażakami uczniowie udali się na wspólny posiłek do McDonalds.

63748